Hamak to dla wielu osób nieodłączny element wyposażenia ogrodu. Na hamaku możemy nie tylko się zrelaksować, ale też opalać czy oddać pasjonującej lekturze. Jednak by każda z tych czynności okazała się prawdziwą przyjemnością, hamak musi być odpowiednio dobrany.
Dostępne w sklepach hamaki różnią się od siebie technologią wykonania, materiałami, które wykorzystano do ich produkcji, rozmiarem oraz wyglądem. Czym zatem należy kierować się podczas zakupu?
Rozmiar i obciążenie hamaka
Hamak dla osoby dorosłej powinien mieć co najmniej 190-200 cm długości oraz 100-120 cm szerokości. Jeśli bierzemy pod uwagę, że z hamaka będą korzystać dwie osoby jednocześnie, lepiej wybrać model o szerokości większej niż 150 cm.
Ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę wybierając hamak, jest również jego maksymalne obciążenie. Niektóre produkty wytrzymują obciążenie nawet do 300 kg, jednak standardowo wartość ta powinna wynosić nie mniej niż 90-100 kg.
Hamak z siatki czy materiału?
Hamaki z siatki są podatniejsze na rozciąganie, a ponadto wymagają więcej miejsca od swoich materiałowych odpowiedników. Ich zaletą jest jednak łatwość i szybkość zakładania oraz demontażu.
Hamaki z materiału nie odkształcają się, a ponadto są bardziej wytrzymałe niż modele z siatki. Co więcej, do jego użytkowania potrzebujemy także mniej miejsca.
Rodzaje hamaków
Hamak tradycyjny montuje się przy pomocy lin lub ustawia się na ziemi i mocuje do specjalnego stelażu. Tego typu hamaki zajmują niewiele miejsca, są bardzo wygodne i raczej trudno z nich przypadkowo wypaść.
Hamak z poprzeczkami jest dodatkowo wyposażony w kije, które naciągają materiał. Choć zapobiega to głębokiemu zapadaniu się, ten model nie będzie polecany dla dzieci – ze względu na charakterystyczną konstrukcję łatwiej z niego wypaść.
Hamak-fotel na pierwszy rzut oka może przypominać huśtawkę. Będzie polecany osobom, które preferują wypoczynek w pozycji siedzącej. Hamak-fotel zazwyczaj montuje się do haka, stelaża lub grubej, solidnej gałęzi.